Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wszechświat według małego astronoma

W dn. 19. lutego 2019 r.  w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się zajęcia, których tematem przewodnim były gwiazdy i planety oraz ich obecność w literaturze dla dzieci i młodzieży. Spotkanie rozpoczęliśmy od niezwykłej opowieści o Skrzacie Guziku (Lewitan J.: Historie niezwykłe o gwiazdach i planetach. Moskwa:  Raduga, 1988), którą odczytała bibliotekarka, Małgorzata Dziadek.

 

Poznany Skrzat nosił niebieski frak w gwiazdy i tym manifestował swą miłość do jednej z najstarszych nauk  - astronomii. To właśnie Skrzat, poprzez wymyślną bajeczkę na dobranoc, tłumaczył bohaterom utworu, Rafałkowi i Oli, tajemnice Wszechświata. Astronomia jest nauką bardzo starą, sięga nawet starożytności, czego dowodzą zachowane artefakty. To właśnie wtedy, w starożytności, według układu Słońca i gwiazd, człowiek nauczył się określać porę dnia i orientować się na lądach i morzach. Przestrzegał także przed obserwacją Słońca okiem „nieuzbrojonym” w zacienioną kliszę i wskazywał, jak takie słoneczne okulary własnoręcznie przygotować.

 

Przybyłe na zajęcia dzieci dowiedziały się, że Ziemia jest planetą, która z perspektywy kosmicznej wygląda jak biało-niebieska kula. Dzieci ponadto poznały sąsiedztwo Ziemi – Księżyca. Krajobraz księżycowy to wielka pustynia pozbawiona wody, powietrza i wszystkich istot żywych, tj. ludzi, zwierząt, roślin. Zaproszony na spotkanie Pan Piotr Bejnarowicz z czytelni multimedialnej Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim opowiedział dzieciom o fazach Księżyca, w tym o zmianie literki D w C, o Układzie Słonecznym i planetach bliskich i odległych. Przybliżył także gwiazdy i znane gwiazdozbiory, tj. Wielką i Małą Nieźwiedzicę, Oriona, Gwiazdę Polarną i Drogę Mleczną. Zaprosił ponadto na nocne obserwacje nieba, które zwykle odbywają się po zmroku, a dziś zaproponował młodym astronomom przeglądanie dziedzińca pałacowego przez teleskop. Wyjaśnił, że teleskopy dają nam, ludziom, możliwość przeglądania obiektów bardzo dalekich, zauważenia struktury oglądanych obiektów w taki sposób, jakby były znacznie bliżej, czego „gołym” okiem się nie doświadczy. Spotkanie bibliotekarka zakończyła szeregiem zagadek o Kosmosie.

 

Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek i plansz o Kosmosie. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z grupy „Myszki” z Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek